Skip to content

1121 South Maplecrest CtToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block540.08
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,501
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
36%
Improvement Value:$323,000
64%
Total Assessment$507,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,232+5.2%
2024$8,776+3.3%
2023$8,492+0.4%
2022$8,455+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,501DeedBook 17459, Page 325Recorded5/3/2019

Property Sale

Sale
$81,023

From:

To:

Sq Ft2,501DeedBook 16866, Page 1336Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$212,900
DeedBook 10506, Page 1621

Property Built

Built

Year Built: 2001