Skip to content

1125 South Maplecrest CtToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 21, 2015

Property Information

Block540.08
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,028
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
37%
Improvement Value:$319,200
63%
Total Assessment$505,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,200+5.2%
2024$8,745+12.1%
2023$7,798+0.4%
2022$7,764+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 16002, Page 1868Recorded2/9/2015

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13793, Page 751

Property Sale

Sale
$187,900
DeedBook 10446, Page 1184

Property Built

Built

Year Built: 2001