Skip to content

1108 Sierra DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2007

Property Information

Block540.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,156
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
33%
Improvement Value:$278,800
67%
Total Assessment$415,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,572+5.2%
2024$7,198+20.1%
2023$5,994+0.4%
2022$5,968+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10542, Page 716

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5134, Page 810

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3559, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1969