Skip to content

1109 Aspen DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block540.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,154
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
33%
Improvement Value:$278,000
67%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,557+5.2%
2024$7,184+17.0%
2023$6,140+0.4%
2022$6,113+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 12296, Page 1140

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 10027, Page 929

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971