Skip to content

1103 Lakewood RoadToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$692,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block540.10
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,550
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
31%
Improvement Value:$336,900
69%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,939+5.2%
2024$8,497+4.7%
2023$8,114+0.4%
2022$8,078+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$692,000
Sq Ft2,550DeedBook 19755, Page 792Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,507DeedBook 18158, Page 1339Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 11303, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10728, Page 855

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4554, Page 834