Skip to content

1113 Sierra DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 22, 2019

Property Information

Block540.10
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,220
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
32%
Improvement Value:$281,000
68%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+5.2%
2024$7,132+8.8%
2023$6,553+0.4%
2022$6,524+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 17395, Page 499Recorded2/27/2019

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5001, Page 424

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972