Skip to content

5 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 7, 1993

Property Information

Block540.10
Lot21.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,102
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
48%
Improvement Value:$157,500
52%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+5.2%
2024$5,271+20.3%
2023$4,381+0.4%
2022$4,362+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5067, Page 388

Property Sale

Sale
$84,340
DeedBook 4418, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1986