Skip to content

1111 Lakewood RoadToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Dec 14, 2004

Property Information

Block540.10
Lot21.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,704
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
28%
Improvement Value:$400,200
72%
Total Assessment$557,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,147+5.2%
2024$9,645-6.6%
2023$10,323+0.4%
2022$10,278+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$469,000
DeedBook 13077, Page 915