Skip to content

25 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 14, 2000

Property Information

Block540.10
Lot22.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,359
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
39%
Improvement Value:$336,200
61%
Total Assessment$552,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,056+5.2%
2024$9,559+3.4%
2023$9,248+0.4%
2022$9,208+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10242, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1953