Skip to content

1101 Lakewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1939

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block540.10
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,656
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
49%
Improvement Value:$166,000
51%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,918+5.2%
2024$5,626+1.1%
2023$5,564+0.4%
2022$5,539+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,656DeedBook 18802, Page 1561Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale
$312,000
Sq Ft1,656DeedBook 18244, Page 763Recorded1/5/2021

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 16972, Page 1166Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5403, Page 758

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5230, Page 385

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 4682, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1939