Skip to content

10 Lynn DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block540.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,154
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
37%
Improvement Value:$247,600
63%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+5.2%
2024$6,831+16.5%
2023$5,862+4.5%
2022$5,612+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,154DeedBook 16982, Page 1886Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 12626, Page 354

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 5766, Page 689

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4228, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1971