Skip to content

7 Millen DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$36,550
Last Sale Date
Oct 15, 1973

Property Information

Block540.12
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,154
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
35%
Improvement Value:$259,500
65%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,025+5.4%
2024$6,665+22.6%
2023$5,436+0.5%
2022$5,411+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$36,550
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973