Skip to content

1084 Aspen DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block540.12
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,480
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
40%
Improvement Value:$199,900
60%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,026+5.2%
2024$5,728+2.7%
2023$5,579+0.4%
2022$5,554+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 14695, Page 703

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 12395, Page 1400

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 3851, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1979