Skip to content

44 Cypress RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block540.12
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,400
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
34%
Improvement Value:$279,300
66%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,654+5.2%
2024$7,275+3.9%
2023$7,004+0.4%
2022$6,973+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 17149, Page 1686Recorded6/19/2018

Property Sale

Sale
$53,900
DeedBook 3714, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1978