Skip to content

994 Mulberry PlaceToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Date
May 27, 1992

Property Information

Block540.13
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,220
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
32%
Improvement Value:$299,900
68%
Total Assessment$437,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,974+5.2%
2024$7,580+3.3%
2023$7,335+0.4%
2022$7,302+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4986, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1979