Skip to content

1122 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block540.13
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,104
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
29%
Improvement Value:$345,000
71%
Total Assessment$486,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,850+5.2%
2024$8,413+18.7%
2023$7,087+0.4%
2022$7,056+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,104DeedBook 19156, Page 846Recorded9/6/2022

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 16590, Page 1145Recorded12/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1974