Skip to content

1088 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 6, 2023

Property Information

Block540.13
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,256
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
33%
Improvement Value:$274,400
67%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+5.2%
2024$7,069-0.2%
2023$7,087+0.4%
2022$7,056+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,256DeedBook 19295, Page 552Recorded2/7/2023

Property Sale

Sale
$426,000
Sq Ft2,256DeedBook 19153, Page 1574Recorded9/2/2022

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 12855, Page 17

Property Sale

Sale
$174,300
DeedBook 4708, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1988