Skip to content

120 Joanna DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Date
Nov 8, 2022

Property Information

Block540.13
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,898
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
39%
Improvement Value:$208,800
61%
Total Assessment$343,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,261+5.2%
2024$5,951+4.7%
2023$5,686+0.4%
2022$5,661+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4967, Page 400

Property Sale

Sale
$167,508
DeedBook 4578, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1987