Skip to content

1009 Mulberry PlaceToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block540.14
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,803
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
39%
Improvement Value:$208,100
61%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,175+5.2%
2024$5,870-5.6%
2023$6,217+0.4%
2022$6,190+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$449,900
Sq Ft1,803DeedBook 19521, Page 1689Recorded10/26/2023

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 4782, Page 256

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4132, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1979