Skip to content

1029 Mulberry PlaceToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Oct 12, 2004

Property Information

Block540.14
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,032
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
33%
Improvement Value:$270,000
67%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+5.2%
2024$7,028+6.6%
2023$6,596+0.4%
2022$6,567+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 12303, Page 373

Property Sale

Sale
$183,412
DeedBook 4727, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1988