Skip to content

510 Adafre AvenueToms River, NJ 08753

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 16, 2014

Property Information

Block566.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class10
Description2B3G
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage9,720
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,000
34%
Improvement Value:$770,400
66%
Total Assessment$1,166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,990+4.9%
2024$21,917-3.2%
2023$22,648+0.4%
2022$22,556+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft9,720DeedBook 15921, Page 604Recorded10/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN