Skip to content

300 Herflicker BlvdToms River, NJ 08753

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block566.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage4,208
Acreage2.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,056,000
66%
Improvement Value:$549,900
34%
Total Assessment$1,605,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,652+4.9%
2024$30,175-39.5%
2023$49,884+0.4%
2022$49,680+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955