Skip to content

1191 Lakewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Date
Apr 13, 1987

Property Information

Block571.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,176
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
47%
Improvement Value:$175,000
53%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,994+5.3%
2024$5,695+15.8%
2023$4,916+0.4%
2022$4,894+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4547, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1970