Skip to content

101 Colonial DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block571.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6504

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,728
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$273,800
73%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+5.3%
2024$6,470+18.7%
2023$5,453+0.4%
2022$5,429+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,728DeedBook 19800, Page 979Recorded9/25/2024

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,624DeedBook 18136, Page 364Recorded11/2/2020

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 15448, Page 1730

Property Built

Built

Year Built: 1958