Skip to content

103 Caranne DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block571.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,484
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
37%
Improvement Value:$232,900
63%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,740+5.3%
2024$6,403+15.8%
2023$5,528+0.4%
2022$5,504+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 10143, Page 1769

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4014, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1956