Skip to content

202 Suburban DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2000

Property Information

Block571.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6504

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,176
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
27%
Improvement Value:$263,200
73%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,563+5.3%
2024$6,235+25.9%
2023$4,954+0.4%
2022$4,932+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 4058, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1959