Skip to content

109 Rivercrest DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 1998

Property Information

Block571.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6504

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,176
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
28%
Improvement Value:$239,100
72%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,033+5.3%
2024$5,731+23.9%
2023$4,626+0.4%
2022$4,606+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3531, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1959