Skip to content

101 Suburban DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Sep 26, 2008

Property Information

Block571.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6504

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,512
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
31%
Improvement Value:$233,900
69%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,193+5.3%
2024$5,884+13.1%
2023$5,203+0.4%
2022$5,180+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 14164, Page 932

Property Sale

Sale
$66,600
DeedBook 4260, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1971