Skip to content

1127 Lakewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1923

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Oct 31, 2007

Property Information

Block571.07
Lot74.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6504

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,628
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
49%
Improvement Value:$153,900
51%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,464+5.3%
2024$5,191+5.8%
2023$4,909+0.4%
2022$4,887+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 13873, Page 1403

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 11315, Page 1985

Property Built

Built

Year Built: 1923