Skip to content

16 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1927

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block571.07
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6504

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,276
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
52%
Improvement Value:$156,100
48%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,923+5.3%
2024$5,627+6.1%
2023$5,306+0.4%
2022$5,282+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$467,500
Sq Ft1,276DeedBook 19701, Page 1093Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5434, Page 734

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4693, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1927