Skip to content

12 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Oct 26, 1990

Property Information

Block571.07
Lot78
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6504

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage960
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
50%
Improvement Value:$169,100
50%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,142+5.3%
2024$5,835+22.8%
2023$4,754+0.4%
2022$4,733+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4870, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1950