Skip to content

10 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block571.07
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6504

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,104
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
48%
Improvement Value:$194,000
52%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,851+5.3%
2024$6,509+0.8%
2023$6,460+0.4%
2022$6,431+15.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 10031, Page 1487

Property Sale

Sale
$20,988
DeedBook 4642, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1958