Skip to content

14 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block571.07
Lot84
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6504

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,160
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
52%
Improvement Value:$145,900
48%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,501+32.5%
2024$4,153-10.6%
2023$4,646+0.4%
2022$4,626+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,160DeedBook 19570, Page 1686Recorded12/28/2023

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,160DeedBook 19451, Page 68Recorded8/4/2023

Property Sale

Sale
$103,425
DeedBook 14873, Page 286

Property Sale

Sale
$244,015
DeedBook 14503, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1950