Skip to content

6 Susanna CourtToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Dec 2, 2013

Property Information

Block571.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,225
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
41%
Improvement Value:$217,400
59%
Total Assessment$368,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712+5.3%
2024$6,377-3.8%
2023$6,630+0.4%
2022$6,600+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft2,225DeedBook 15701, Page 569Recorded12/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1961