Skip to content

42 Patrician DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block571.08
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,979
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
38%
Improvement Value:$220,800
62%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,446+5.3%
2024$6,124+15.9%
2023$5,286+0.4%
2022$5,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14531, Page 1735

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12268, Page 522

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 4587, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1961