Skip to content

357 Hilltop RoadToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block571.08
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,475
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
39%
Improvement Value:$217,700
61%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+5.3%
2024$6,174+8.9%
2023$5,670+0.4%
2022$5,645+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,475DeedBook 17703, Page 879Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5184, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1966