Skip to content

345 Hilltop RoadToms River, NJ 08753

Built 1969
Other Exempt

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block571.08
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description2F1G DAV 1632
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,632
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
41%
Improvement Value:$196,900
59%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$4,532+4.2%
2017$4,351+5.8%
2016$4,111+3.3%
2015$3,979+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 16664, Page 338Recorded2/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1969