Skip to content

341 Hilltop RoadToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 27, 2021

Property Information

Block571.08
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,632
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
39%
Improvement Value:$217,500
61%
Total Assessment$356,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,495+5.3%
2024$6,171+3.2%
2023$5,980+0.4%
2022$5,954+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,632DeedBook 18462, Page 1629Recorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 17079, Page 1362Recorded4/11/2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4783, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1969