Skip to content

320 Cokes DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block571.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,312
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
40%
Improvement Value:$210,600
60%
Total Assessment$351,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,406+5.3%
2024$6,086+12.2%
2023$5,423+0.4%
2022$5,399+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,312DeedBook 18288, Page 865Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 16321, Page 1208Recorded2/22/2016

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 5561, Page 579

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4658, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1964