Skip to content

325 Colonial DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block571.09
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,278
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
36%
Improvement Value:$243,600
64%
Total Assessment$380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,935+5.3%
2024$6,588+14.8%
2023$5,740+0.4%
2022$5,715+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,278DeedBook 17860, Page 1652Recorded4/21/2020

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 4124, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1970