Skip to content

304 Cokes DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Sep 9, 2015

Property Information

Block571.09
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,292
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
36%
Improvement Value:$265,300
64%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+5.3%
2024$7,154+25.1%
2023$5,718+0.4%
2022$5,693+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft2,292DeedBook 16189, Page 1276Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft2,292DeedBook 15951, Page 846Recorded12/2/2014

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 13745, Page 1429

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5062, Page 108

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4366, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1966