Skip to content

79 Curtis PlaceToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block571.11
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,312
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
48%
Improvement Value:$150,800
52%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,317+5.3%
2024$5,051-0.6%
2023$5,081+0.4%
2022$5,059+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 17466, Page 133Recorded5/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962