Skip to content

311 Suburban DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 27, 1989

Property Information

Block571.11
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,788
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
38%
Improvement Value:$224,300
62%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583+5.3%
2024$6,254+3.1%
2023$6,068+0.4%
2022$6,041+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4771, Page 273

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 4112, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1964