Skip to content

34 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$658,000
Last Sale Date
Feb 12, 2025

Property Information

Block571.11
Lot65.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,048
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,000
45%
Improvement Value:$238,000
55%
Total Assessment$431,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+5.3%
2024$7,461+2.8%
2023$7,254+0.4%
2022$7,222+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$658,000
Sq Ft2,048DeedBook 19932, Page 1324Recorded2/19/2025

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,884DeedBook 18301, Page 1050Recorded2/5/2021

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 12163, Page 1525

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5279, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1995