Skip to content

42 Nanlyn TerraceToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block571.16
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,488
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
35%
Improvement Value:$246,900
65%
Total Assessment$379,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,922+5.3%
2024$6,576+23.2%
2023$5,336+0.4%
2022$5,312+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,488DeedBook 18782, Page 1059Recorded11/18/2021

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 17190, Page 470Recorded7/27/2018

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 15958, Page 1927Recorded12/10/2014

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12674, Page 1290

Property Sale

Sale
$215,700
DeedBook 11163, Page 1351

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11030, Page 1181

Property Built

Built

Year Built: 1970