Skip to content

10 Drexel CourtToms River, NJ 08753

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block571.17
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,988
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,000
36%
Improvement Value:$239,400
64%
Total Assessment$373,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,803+5.3%
2024$6,464+12.0%
2023$5,770+0.4%
2022$5,745+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,988DeedBook 20118, Page 325Recorded8/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1964