Skip to content

312 Colonial DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block571.17
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,990
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
36%
Improvement Value:$237,200
64%
Total Assessment$371,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,763+5.3%
2024$6,425+11.6%
2023$5,758+0.4%
2022$5,733+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,990DeedBook 19486, Page 1504Recorded9/15/2023

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 10154, Page 1634

Property Built

Built

Year Built: 1964