Skip to content

80 Patrician DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$272,900
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block571.18
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,950
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
35%
Improvement Value:$250,300
65%
Total Assessment$384,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+5.3%
2024$6,652+16.0%
2023$5,733+0.4%
2022$5,708+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,900
DeedBook 12210, Page 283

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10085, Page 55

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5364, Page 315

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5084, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1969