Skip to content

88 Patrician DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block571.18
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,582
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
36%
Improvement Value:$236,500
64%
Total Assessment$369,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,732+5.3%
2024$6,396+19.2%
2023$5,366+0.4%
2022$5,342+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,582DeedBook 16209, Page 1984Recorded10/8/2015

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 15566, Page 1497

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 11301, Page 1230

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 10321, Page 1214

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4861, Page 708

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3416, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1963