Skip to content

377 Hilltop RoadToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Date
Jan 23, 2069

Property Information

Block571.18
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,548
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
37%
Improvement Value:$235,900
63%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,581+5.5%
2024$6,240+5.0%
2023$5,945+0.5%
2022$5,918+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969